Močové kameny u psů
MOČOVÉ KAMENY U PSŮ
CO JSOU MOČOVÉ KAMENY?
Močové kameny (odborně urolity) jsou kamenům podobné formace, které vznikají v močovém měchýři. Můžeme pozorovat jeden velký, ojedinělý urolit, či v močovém měchýři může být kolekce mnoha menších kamínků ve velikosti od zrnka písku po štěrk. Obvykle se vyskytují jak velké, tak menší kamínky najednou.
JAKÉ DALŠÍ KAMENY SE MOHOU VYTVÁŘET?
Ve žlučovém měchýři mineralizací žlučových kyselin mohou vznikat žlučové kameny, dále se mohou nacházet mineralizované formace v ledvinách. Ani jeden z těchto fenoménů nebývá přímo spojený s močovými kameny. I přesto, že ledviny i močový měchýř jsou části močového ústrojí, vznik ledvinových kamenů nebývá přímo spojován i se vznikem močových kamenů. Veškeré kamínky jsou výsledkem zánětu v daných orgánech, kde se nacházejí.
JAKÉ JSOU PŘÍZNAKY MOČOVÝCH KAMENŮ?
Nejčastějším příznakem je hematurie a dysurie, tedy močení s příměsí krve a potíže při močení – malý proudem, časté nucení a odejde jen několik kapek atp. Krev se začne vyskytovat v moči z důvodu mechanického dráždění, které způsobují kamínky otírající se o sliznici v močovém měchýři a tím ji narušují a způsobují její krvácení. Potíže při močení zpravidla vznikají díky zánětu a otoku stěny močového měchýře či močové trubice, či z fyzikální obstrukce v močové trubici.
!! Snaží-li se pes opakovaně močit a moč stále neodchází, či objevují-li se jen malé kapky, mohlo dojít k ucpání močové trubice kamínkem z močového měchýře. Tento stav je akutní, život ohrožující a je nutné neprodleně vyhledat veterinárního lékaře.
Stejně jako je pozorována bolest při močových obtíží u lidi, tak i u psů předpokládáme značnou bolestivost tohoto onemocnění. Výrazné zlepšení na celkovém stavu zvířete po vyjmutí močových kamenů a uzdravení močového aparátu hovoří jasně.
Velké kameny mohou fungovat podobně jako zátka, způsobující občasné či částečně obstrukce krčku močového měchýře – tedy místa, kudy přirozeně odchází moč do močové trubice. Menší kamínky mohou být s močí odneseny do močové trubice, kde se mohou zaseknout – kamínky jsou málokdy hladké oblázky, ale mají členitý povrch. Pokud takto dojde k ucpání močové trubice, není možné, aby se vyprazdňoval močový měchýř a neustále se vytvářející moč začíná stagnovat. Kompletní obstrukce vyžaduje okamžité řešení a je život ohrožující. Čím déle obstrukce trvá, tím více se mění poměry iontů v krvi, hromadí se toxiny v těle a celkový zdravotní stav se rapidně zhoršuje.
JAK MŮJ PES ZÍSKAL MOČOVÉ KAMENY?
Existuje několik teorií, jak dochází ke vzniku močových kamenů. Nejčastěji akceptovanou je takzvaná precipitačně-krystalizační teorie. Tato teorie říká, že v moči musí být ve zvýšeném množství přítomny krystalizační složky, ze kterých vznikají následně kameny. Toto se může stát z různých dietních faktorů, případně díky předchozímu onemocnění močového měchýře, zejména šlo-li o bakteriální onemocnění. Někdy může být na vině specifický metabolismus daného zvířete. Moč začne být příliš nasycena krystaly, ze kterých se následně začnou precipitací formovat močové kameny. Typ přítomných krystalů a pH moči hraje při formování močových kamenů významnou roli. Ostré hrany krystalů poškozují a dráždí sliznici močového měchýře, která začne produkovat ochranný hlen, který dále napomáhá k snazší tvorbě kamenů. Menší částečky se začnou postupně spojovat, tvrdnou a vznikají z nich kamínky.
JAK RYCHLE SE MOČOVÉ KAMENY TVOŘÍ?
Příznaky doprovázející močové kameny jsou stejné, jako při nekomplikovaném zánětu močového měchýře či při jiné močové infekci. Většina psů s infekcí močového měchýře nemá močové kameny. Tudíž není možné jen na základě příznaků diagnostikovat močové kameny.
Někdy je již možné kameny hmatat i přes stěnu břišní při palpaci, ale to neplatí pro menší kamínky a drobný písek, tudíž nemůže být přítomnost kamenů vyloučena na základě pohmatu.
Většina močových kamenů se zobrazuje na RTG či při ultrasonografickém vyšetření.
Některé kameny jsou radiolucentní, což znamená, že se nezobrazují na RTG snímcích, čímž diagnostiku velmi znesnadňují. Takové kameny bývají zpravidla detekovatelné pomocí ultrazvuku. Pokud je ani ultrazvuk nedokáže zachytit, je možné provést ještě pokročilejší zobrazovací metody pomocí kontrastní studie. V souhrnu pro diagnostiku močových kamenů je doporučeno rentgenologické a ultrasonografické vyšetření – tedy například u případů s nespecifickou bolestivostí břicha či často recidivujících epizod zánětu močového měchýře.
JAK SE MOČOVÉ KAMENY LÉČÍ?
Obecně máme tři hlavní možnosti, jak řešit močové kameny.
- Chirurgické odstranění
- Urohydropropulze – nechirurgické posunutí kamenů z močové trubice a následné rozpuštění
- rozpouštění dietními opatřeními
Způsob řešení je závislý na typu kamene, který je přítomný. Bohužel není vzácné, aby se v moči vyskytovalo více různých minerálů, tvořících základ pro různé typy kamenů. S Vaším veterinárním lékařem proberete veškeré plusy a mínusy daných metod, případně vůbec kterou variantu bude nejvhodnější zvolit v případě Vašeho pejska.
OBECNĚ K JEDNOTLIVÝM METODÁM
CHIRURGICKÉ ŘEŠENÍ
Chirurgické vyjmutí močových kamenů. Jedná se o nejrychlejší řešení močových kamenů, neuchylujeme se k němu pouze v případě dalších zdravotních obtíží pacienta, které výrazně zvyšují riziko narkózy. Před případným zákrokem je nutné pacienta stabilizovat.
Kameny jsou vyjmuty z močového měchýře pomocí cystotomie – otevření močového měchýře. Jedná se zpravidla o rutinní operaci a nenastanou-li žádné komplikace, psi se velice rychle zotavují po zákroku. Pokud již došlo k ucpání močové trubice, chirurgie musí být provedena IHNED, aby byla šance na záchranu života Vašeho mazlíčka.
UROHYDROPROPULZE
Nechirurgické odstranění. Pokud jsou močové kamínky velice malé, může být možné je pomocí speciálního katetru vypláchnout z močového měchýře. Tato procedura bývá zpravidal prováděna v sedaci. Vzácně je možné vyjmout kamínek i pomocí endoskopu při cystoskopii. Tímto způsobem je možné získat vzorek, který se zašle na vyšetření pro diagnostiku typu močových kamenů.
ROZPOUŠTĚNÍ POMOCÍ DIETNÍCH OPATŘENÍ
V některých případech je možné močové kameny zkoušet rozpouštět pomocí speciálních diet. Pro nasazení diety musíme mít zdiagnostikovaný typ kamenů, které se v moči vytvářejí. Výhodou této metody je, že je možné se vyhnout chirurgii, ale bohužel ne vždy je tato metoda úspěšná, či v daný moment vhodná.
PREVENCE MOČOVÝCH KAMENŮ
V některých případech je možná prevence proti vzniku močových kamenů, vše se odvíjí od chemického složení daného kamene. U psů jsou popisovány minimálně čtyři běžné typy, a to struvitové močové kameny, dále urátové, cystinové či kalcium oxalátové.
Kdykoliv je to možné, je důležité, aby byla provedena chemická analýza ať již kamenů vyjmutých chirurgicky z močového měchýře, nebo těch menších, které bylo možno vyplavit pomocí urohydropropulze. Tato analýza umožní Vašemu veterináři rozhodnout o vhodné dietě, která bude nápomocná v prevenci další recidivy. Pokud formování kamenů bylo podníceno bakteriální infekcí v močovém traktu, je klíčové, aby byla pravidelně vyšetřována moč a prováděny i její kultivace. Dále u predisponovaných jedinců je doporučitelné pravidelné RTG a USG vyšetření pro včasné odhalení případné recidivy.
Včasné odhalení močových obtíží umožní Vašemu veterináři nastavit taková opatření či medikaci, aby nebyla nutná chirurgie.