Rady našich veterinářů

zlomenina pánve

Komplikovaná zlomenina pánve

5
(6)

Jelikož se naše pracoviště zabývá mimo jiné řešením zlomenin, jsou nám referovány komplikované případy, se kterými si na jiných pracovištích nevědí rady.

zlomenina pánve
Vilda čekající na operaci

To byl i případ Vildy. Ročního křížence, který utekl majitelům a srazilo jej auto. Bezprostředně po úraze byl na několik dní hospitalizován a třetí den byla naplánovaná operace.

Obecně lze říci, že k operaci zlomeniny je dobré přistoupit 1-3 dny po jejím vzniku. U zlomenin pánve je pravidlem čekat minimálně 3dny. Je zde totiž velké riziko poranění orgánů uvnitř pánve. Je třeba také zhodnotit neurologický stav pacienta. Nezřídka se poraní i nervová vlákna ovládající svěrače, nebo končetiny. Byla by totiž chyba pustit se do nápravy kostí u pacienta inkontinentního či zcela ochrnutého.

Vilda ale během tří dnů od autoúrazu prošel všemi klíčovými vyšetřeními a mohli jsme plánovat zákrok.

Pánev má jistá specifika co se traumatologie týče. Pánev spolu s křížovou kostí tvoří uzavřený kruh. Pokud tedy dojde ke zlomenině, nacházíme zpravidla alespoň dvě linie lomu. Další zvláštností je fakt, že ne všechny zlomeniny pánve je nutné stabilizovat. Soustředíme se totiž pouze na nosnou část pánve. Tedy část, která se podílí na přenosu hmotnosti z končetin na páteř. Dojde-li tedy ke zlomenině stydkých, nebo sedacích kostí, není operace nutná.

Vilda ale utrpěl komplikovanou zlomeninu kyčelní kosti na pravé a luxaci křížokyčelního spoje na levé straně. Obě tyto zlomeniny znemožňovaly komfortní pohyb a hrozilo zhojení v malpozici. To by mohlo způsobit zásadní zmenšení pánevního průchodu. Takoví pacienti nejsou schopni defekovat a řešení sekundárního megakolonu je často velmi obtížné, frustrující a nezřídka končí eutanázií pacienta.

Zlomenina pánve: před operací, po stabilizaci a 6 týdnů po operaci

Byla tedy provedena stabilizace křížokyčelního spoje pomocí tažného šroubu s podložkou, který je zaveden do těla křížové kosti. Toto není jednoduchá procedura. Pokusů k zavedení chirurg nemá mnoho. Přitom špatný směr může mít za následek poškození míchy, nebo sedacího nervu. Zde se ale díky zkušenosti a zručnosti chirurga vše podařilo naprosto skvěle.

Dalším krokem byla stabilizace kyčelní kosti pomocí T-dlahy a šroubů. Anatomická repozice v tomto případě není podmínkou, ale podařilo se nám jí docílit a linie lomu se tak bude lépe hojit.

Výsledek zákroku vypadal na pooperačních snímcích velmi slibně. Vilda je statečný bojovník a tak se snažil chodit už od druhého dne po zákroku. Pátý den již plně zatěžoval obě končetiny.

Pokud by k operaci nedošlo, celé týdny by trpěl bolestmi a ještě by hrozily vážné následky vlivem špatného zhojení zlomeniny.

Vilda je nyní více jak 6 týdnů po zákroku. Klinicky je zcela bez potíží a na rentgenových snímcích je vidět, že kosti jsou již srostlé.

Vilda 14 dní po operaci zlomeniny pánve

Přejeme Vildovi mnoho štěstí a bezstarostného života.

Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 5 / 5. Celkem hlasů 6

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?



MVDr. Martin Daníček je vedoucím chirurgem kliniky. Věnuje se ortopedii, chirurgii tvrdých i měkkých tkání a stomatologii. Více informací o veterináři



Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *