Rady našich veterinářů

močové kameny u kočky

MOČOVÉ KAMENY U KOČEK

4.7
(35)

CO JSOU TO MOČOVÉ KAMENY?

Močové kameny (urolity) jsou kamenům podobné struktury z minerálů, které vznikají v močovém měchýři. Mohou to být veliké jednotlivé kameny nebo soubor kamínků různé velikosti – od zrnka písku až po štěrk. Častokrát se vyskytuje směs obou, malých i velkých.

JAKÉ DALŠÍ TYPY KAMENŮ U KOČEK EXISTUJÍ?

Žlučníkové kameny se formují  ve žlučníku a obsahují žlučové soli. Ledvinové kameny jsou mineralizované struktury vznikající v ledvinách. Žádné z těchto typů kamenů přímo nesouvisejí s močovými kameny. I přesto, že jak ledvinové, tak i močové kameny jsou součástí močového ústrojí, vznik ledvinových kamenů většinou nesouvisí se vznikem kamenů močových. Všechny kameny vznikají z důvodu onemocnění nebo zánětu v daném postiženém orgánu.

JAK JSOU PŘÍZNAKY KDYŽ MÁ KOČKA MOČOVÉ KAMENY?

Nejběžnějšími symptomy močových kamenů u koček jsou hematurie (krev v moči) a dysurie (namáhavé močení). Hematurie se objevuje protože kamínky odírají stěnu močového měchýře, dráždí a poškozují tkáň a způsobují krvácení. Dysurie souvisí se zánětem a otokem stěny močového měchýře nebo močové trubice, dále se spasmem svaloviny nebo s mechanickou obstrukcí samotnými kamínky. Veterináři usuzují, že stav je bolestivý, protože u lidí s močovými kameny je prokázána bolestivost, a taky proto, že mnoho majitelů popisuje výrazné zvýšení aktivity u svých koček po chirurgickém odstranění močových kamenů.

OBSTRUKCE MOČOVÝCH CEST U KOČEK

Velké kameny se mohou chovat jako ucpávka, způsobovat přerušovanou nebo částečnou obstrukci v krčku močového měchýře (to je v místě, kde se močový měchýř pojí s močovou trubicí). Malé kamínky  odtékají spolu s močí do močové trubice, kde se nahromadí a mohou způsobit její uspání. Tenhle problém je častější u kocourů, kvůli jejich anatomii.

Pokud vznikne obstrukce, močový měchýř se nemůže plně vyprázdnit. Vzniká akutní stav, hodně bolestivý. Pokud nedojde k uvolnění obstrukce hrozí až prasknutí močového měchýře.

Úplná obstrukce je život ohrožující a vyžaduje okamžité pohotovostní ošetření.

JAK VZNIKAJÍ MOČOVÉ KAMENY U KOČEK?

Existuje několik teorií o tom, jak se formují močové kameny.  Nejvíce akceptovaná teorie  je Teorie Precipitace-Krystalizace. Tato teorie říká, že v moči je ve zvýšeném množství zastoupena jedna nebo více sloučenin, které kamínky formují.  To může být způsobeno abnormalitami ve stravě nebo předešlým onemocněním močového měchýře. Když množství této sloučeniny přesáhne prahovou úroveň, moč se nasytí a nemůže už zadržet víc dané sloučeniny. Úroveň nasycení závisí na konkrétních přítomných minerálech a pH moči. Přebytek se vysráží z roztoku a vytvoří malé krystaly. Ostré krystaly dráždí výstelku močového měchýře a způsobují produkci hlenu. Krystaly a hleny se u sebe drží a tvoří klastry, které se postupně zvětšují a vytvrzují do kamenů.

JAK RYCHLE SE MOHOU VYTVOŘIT MOČOVÉ KAMENY?

Kameny močového měchýře se mohou vyvinout během několika týdnů nebo to může trvat také i měsíce. Rychlost tvorby a růstu urolitů je variabilní v závislosti na faktorech, jako je množství krystalického materiálu přítomného v moči, dieta, pH moči atd.

JAK SE DIAGNOSTIKUJÍ MOČOVÉ KAMENY U KOČEK?

Zánětlivá onemocnění močového měchýře jsou u koček běžná a vyvolávají stejné příznaky jako močové kameny. Proto nelze říct, že kočka má  močové kameny pouze na základě  klinických příznaků.

Některé močové kameny mohou být hmatné při vyšetření přes břišní stěnu. Nepřítomnost kamenů při palpačním vyšetření  je však nevylučuje, protože mnohé z nich jsou příliš malé na to, aby mohly být tímto způsobem detekovány.

Většina močových kamenů je viditelná na rentgenových snímcích  nebo při ultrazvukovém vyšetření močového měchýře. Tyto diagnostické zobrazovací metody by měly být využívány u koček, které vykazují známky bolesti břicha nebo mají opakující se epizody hematurie či dysurie.

Některé kameny močového měchýře jsou radiolucentní – nejsou viditelné na RTG snímcích, protože jejich minerální složení neodráží rentgenové paprsky. Mohou ale být detekovány ultrazvukem nebo „kontrastními rentgenovými snímky“ , t.j. specializovanou technikou, která využívá barvivo nebo kontrastní materiál ke zviditelnění kamenů v močovém ústrojí.

JAK SE LÉČÍ MOČOVÉ KAMENY U KOČKY?

Existují dvě možnosti léčby. Nejrychlejším řešením je provést operaci – tzv. cystotomii a odstranit kamínky. Tato rutinní chirurgie je nejčastější volbou pro většinu pacientů. Pooperační rekonvalescence je většinou rychlá. Kočky s úplnou obstrukcí močové trubice vyžadují okamžitý chirurgický zákrok. Někdy, pokud  obstrukce  může být zprůchodněna katetrem nemusí být cystotomie nutná, zejména pokud je obstrukce způsobena měkkými zátkami z  krystalů a hlenu nebo spasmem uretry. Chirurgie není vždy vhodnou volbou pro pacienty, kteří mají jiné zdravotní problémy.

Druhou možností je pokusit se o rozpuštění kamínků speciální dietou. To umožní  vyhnout se operaci a může být dobrou volbou pro některé kočky. Má však tři nevýhody:

  • Rozpouštění není úspěšné pro všechny typy kamenů. Dokud nejsou z moči odebrány a analyzovány vzorky krystalů nebo písku, není možné zjistit, zda má kámen složení, které je možno rozpustit.
  • Rozpouštění je pomalé. Může trvat několik týdnů nebo i měsíců rozpustit velký kámen a u kočky tak může přetrvávat hematurie, dysurie a opakující se infekce. Během procesu rozpouštění je pořád přítomno riziko život ohrožující  močové obstrukce.
  • Ne všechny kočky jsou ochotny žrát speciální dietu. Dieta není tak chutná jako strava, kterou  je krmeno mnoho koček. Pokud se nekrmí výhradně speciální dieta, pak dieta nebude fungovat.
Dieta Vet Life Struvite se používá k rozpouštění tzv. struvitových urolitů.
Dieta Vet Life Struvite se používá k rozpouštění tzv. struvitových urolitů.

PREVENCE VZNIKU MOČOVÝCH KAMENŮ

Prevence je možná v mnoha případech. U koček existují nejméně čtyři typy močových kamenů, každý na základě jejich chemického složení. Pokud jsou kameny z močového měchýře odstraněny chirurgicky nebo pokud malé kamínky projdou močí, měly by být analyzovány  a stanoveno jejich chemické složení. To umožní určit, zda je vhodná speciální dieta nebo léky. Opakované vyšetření moči nebo ultrazvukové vyšetření mohou být v některých případech nápomocné pro včasné odhalení problému a umožnění úprav ve stravě nebo léčbě.



PŘEČTĚTE SI NAŠE ČLÁNKY O KOČKÁCH:

Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Celkem hlasů 35

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?



MVDr. Samuel Evinic je vedoucím lékařem veterinární kliniky. Má na starosti celý provoz kliniky. Profesně se věnuje především dermatologii, medicíně koček, králíků a morčat, stomatologii a chirurgii měkkých tkání. Více informací o veterináři



Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *