Rady našich veterinářů

jak podat tabletu psovi

JAK SNADNO PODAT TABLETU PSOVI ?

4.1
(19)

Triky, které uplatníte při podávání léků vašemu zvířeti

Máte pocit, že má váš mazlíček ocelové sevření čelistí jakmile je čas na podání nějakého léku? .

Pokud tuto jedinou šanci promarníte, pilulka skončí na podlaze nebo bude tekutý lék všude po obličeji vašeho mazlíčka, jen ne v tlamě.

Podávání léků domácím mazlíčkům pro vás nemusí být stresující, pokud vyzkoušíte některé z následujících triků.

UKRYTÍ LÉKŮ

Zamaskování pilulky nebo tekutého léku v potravě není nový trik, ale jde o jeden z nejjednodušších způsobů, jak do psa lék dostat.

Chcete-li zkusit tento záludný trik, pamatujte na tyto věci:

1. Na velikosti záleží

Skryjte pilulku do menšího kousku potravy nebo promíchejte tekutý lék s malým množstvím jídla.

Pokud svým mazlíčkům podáte velké množství jídla, nemusí vždy sníst tu část, která obsahuje lék. Před zamícháním léku do krmiva nebo jídla se poraďte se svým veterinářem.. Některé léky jsou totiž účinnější pokud se podají nalačno. (např. léky na štítnou žlázu)

2. Čím výraznější vůně, tím lepší

Domácí mazlíčci mohou ve svém jídle cítit neobvyklé pachy a díky tomu odmítnout i oblíbené lahůdky. Pokud vám váš pes již v minulosti takto překazil plány s ukrytím tabletky, skryjte lék v hodně aromatickém jídle, jako je například losos nebo obzvlášť aromatický typ měkkého sýra. Silné vůně jídla umožní snadnější zamaskování výrazného zápachu některých léků.

3. Použijte kapsli

U léků, které zvířatům moc nevoní, existuje možnost schovat je do prázdné kapsle.

kapsle

Jakmile je pilulka uzavřena v kapsli, váš pes ji nebude moci cítit.

Změňte chuť

Příchuť třešňové žvýkačky dělá chutnější léky pro malé děti, ale nepůsobí už tolik na chuťové pohárky domácích mazlíčků.

Naštěstí mohou lékárny do léků dodat příchutě,  které jsou pro domácí zvířata atraktivní, včetně hovězího masa, ryb, kuřete, sýrů a jater. Pokud pilulka nebo tekuté léky dobře chutnají, může je vaše zvíře přijímat dobrovolně a bez problémů.

Ulehčete si to

Některé z tipů mohou vést k méně náročnému podávání léků:

Rozptylte vašeho mazlíčka

Dejte svému psovi léky například během procházky nebo nabídněte kočce kousek tuňáka s lékem, zatímco je zaměstnána sledováním ptáků za oknem.

Nechte je hádat

Váš pes si brzy domyslí, že je čas na tabletu, pokud mu budete nabízet nějaký pamlsek pouze v době, kdy je čas na další dávku léku. Dejte mu proto několikrát denně pamlsek, aby si podání léku s pamlskem tak dobře nespojil.

Využijte rovnocenného tlaku

Žádný domácí mazlíček nemá rád, když je vynecháván při rozdávání jídla. Využijte konkurenčního boje o jídlo u vaší skupiny domácích zvířat a při podávání léku nakrmte rovnou celou smečku. Pacient bude houževnatý a bude chtít držet krok se zbytkem smečky a vy tak snáze propašujete do jeho tlamy kousek potravy obsahující i lék.

Vyzkoušejte metodu Tlapka

Smíchejte rozdrcené tablety nebo tekuté léky s arašídovým máslem nebo jiným lepivým jídlem a tuto směs pak natřete na tlapky vašeho mazlíčka, zejm. kočky, a sledujte, jak si je začne olizovat.

Když všechny metody selžou, vložte lék přímo do tlamy vašeho zvířete.

I přes vaše maximální úsilí může zvíře tabletu nebo tekuté léčivo odmítnout. Pokud k tomu dojde, budete muset podat lék přímo do tlamy zvířete.

Zakloňte hlavu psa, uchopte horní čelist mezi palcem a ukazováčkem a tlamu otevřete.

Tabletku vložte do tlamy psa a pak tlamu zavřete případně mírně zatlačte na hrdlo, abyste podpořili polykání. Nedávejte nikdy prsty přes špičáky psa.

Pokud dáváte pilulku kočce, položte ruku na horní čelist a pak jí opatrně nakloňte hlavu dozadu.

Mnoho koček automaticky otevře tlamu a v tomto okamžiku můžete vložit tabletu. Pokud tlamu nechtějí otevřít, pomozte si prostředníčkem, abyste jemně rozevřeli čelist a pak vložte tabletu co nejdále do tlamy, ideálně na kořen jazyka.

Pokud se obáváte, že by vás vaše zvíře mohlo kousnout, použijte jednoduchý aplikátor tablet, který vložíte do úst pacienta a stisknutím dojde k uvolnění tabletky na konci aplikátoru.

Nezaklánějte psovi nebo kočce hlavu dozadu pokud chcete aplikovat tekutý lék, mohlo by to způsobit udušení zvířete. Vždy nasměrujte kapátko nebo aplikátor s tekutým léčivem do koutku tlamy mezi zuby a dásně.

Nejdůležitější je udržovat své zvíře zdravé a pravidelně navštěvovat svého veterináře.

aplikátor tablet
aplikátor tablet
NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI PSŮ
NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI PSŮ

Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 4.1 / 5. Celkem hlasů 19

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?



MVDr. Samuel Evinic je vedoucím lékařem veterinární kliniky. Má na starosti celý provoz kliniky. Profesně se věnuje především dermatologii, medicíně koček, králíků a morčat, stomatologii a chirurgii měkkých tkání. Více informací o veterináři



Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *