Rady našich veterinářů

Pupecni Kyla Stene

PUPEČNÍ KÝLA U PSA A KOČKY

4.5
(53)

CO JE PUPEČNÍ KÝLA?

 Jako pupeční kýlu označujeme stav, kdy dochází k výstupu břišního tuku či vnitřních orgánů mimo dutinu břišní, tedy do podkoží, v oblasti kolem pupku. Pupek se u koček a psů nachází na spodní straně břicha těsně pod žebry.

CO ZPŮSOBUJE PUPEČNÍ KÝLU?

Plod v děloze matky je vyživován pomocí pupečních cév, které prostupují přes branku (mezera mezi břišními svaly). Pupeční kýla vzniká v momentě, kdy nedošlo ke kompletnímu uzavření této mezery po porodu a vzniká kýlní branka. Obecně bývá kýla měkký otok pod kůží a nejlépe bývá patrná, když zvíře stojí, nebo když zapojuje svaly břišního lisu – při mňoukání, štěkání, kálení atp.

Některé kýly je možné jemným tlakem zatlačit zpět do břicha, zatímco jiné jsou tzv. uskřinuté či nereponovatelné. U takových se kýlní branka stáhla kolem zaškrceného obsahu, který může i srůstat s podkožím a kůží. Jak mládě roste, tak se z reponovatelné kýly zpravidla stává kýla nereponovatelná – tedy nezatlačitelná zpět do bříška.

Pupeční kýla před operací
Pupeční kýla před operací

Pupeční kýla se může lišit velikostně a to zhruba od 1 cm do více jak 2,5 cm v průměru. Malé kýly (méně než 1 cm) se mohou uzavřít spontánně (bez terapie) kolem 3-4 měsíců věku. Pokud k samovolnému uzavření nedojde, je nutné chirurgické řešení. Urgentně v momentech, kdy se v kýle zachytí část nějakého orgánu. U větších průměrů je chirurgická revize nezbytná co nejdříve.

Přesná příčina vzniku pupečních kýl není odhalena, ale lze vystopovat jasné predispozice u některých linií plemen, tudíž počítáme minimálně s částečnou genetickou predispozicí pro vznik.

JE PUPEČNÍ KÝLA NEBEZPEČNÁ?

Ve vzácných případech dochází k uskřinutí části například střeva uvnitř kýlní branky. Střevo je zaškrcené, odkrvené a dochází k odúmrti této části, což je život ohrožující stav pro zvíře, ke kterému by nedošlo, kdyby byla kýla zavčasu chirurgicky opravena. Dále u chovných samic je důležité, aby břišní stěna neměla žádné defekty. Zároveň je nutné zvážit jejich vhodnost k chovu obecně, vzhledem k riziko přenosu predispozice na potomky.

(strangulated hernia – uskřinutá kýla, small intestine – tenké střevo, abdominal wall – břišní stěna, intestinal protrusion – střevo zachycené v brance, hole in abdominal wall – kýlní branka)

OPERACE PUPEČNÍ KÝLY U PSA A KOČKY

Pokud se kýlní branka sama neuzavře do termínu kastrace, je doporučena její oprava v rámci jedné anestezie. Fibrózní či zjizvená tkáň kolem kýlní branky se odstraní a defekt v břišní stěně je uzavřen stehy, aby došlo ke kompletnímu vyhojení.

JAKOU MÁ BŘIŠNÍ KÝLA PROGNÓZU?

Prognoza po chirurgickém řešení je výborná.

Vzácně se může vyskytnou recidiva, případně pooperační komplikace stejně jako u jakéhokoliv jiného zákroku.

Operace pupeční kýly
Operace pupeční kýly
NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI PSŮ
NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI PSŮ

Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Celkem hlasů 53

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?MVDr. Samuel Evinic je vedoucím lékařem veterinární kliniky. Má na starosti celý provoz kliniky. Profesně se věnuje především dermatologii, medicíně koček, králíků a morčat, stomatologii a chirurgii měkkých tkání. Více informací o veterinářiComments (4)

 1. Kateřina Nováková

  Dobrý den, dnes nás chovatelka vodního portugalského psa informovala, že nechala provést zákrok – odstranění malé pupeční kýly (1 steh) u námi vybrané fenky, narozené 19.12.19. Psala, že kýla není vrozená, a že nebude mít vliv na uchovnění, případné porody. Je tomu opravdu tak? S pozdravem Nováková

 2. Samuel Evinic

  Dobrý den,
  jestli je kýla vrozená nebo traumatická musí být uvedeno v lékařské zprávě. (u štěňat jsou v drtivé většině vrozené). Podmínky uchovnění jsou u každého plemene jiné, případ bude nejlepší konzultovat s poradcem chovu.

 3. Lenka

  Dobrý den, mám fenku BŠO 14 měsiců a má pupeční kýlu (chovatel mě již při prodeji upozornil), nebude uchovněna. Předpokládala jsem, že při kastraci kýla bude odstraněna a kastrace proběhne po prvním hárání. Jenže člověk míní a příroda mění, stále ještě nehárala a zdá se mi, že jak roste, tak se i kýla se mírně zvětšila. Mám raději nechat odstranit kýlu už teď nebo ještě počkat. Nepozoruji žádné zdravotní problémy související s kýlou. Děkuji za odpověď.

 4. Samuel Evinic

  Dobrý den, problém lze řešit kastrací před prvním háráním společně s kýlou.


Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *