Rady našich veterinářů

dermatofytóza koček

Dermatofytóza koček

4.6
(70)

CO JE TO DERMATOFYTÓZA?

Dermatofytóza je kožní onemocnění vyvolané plísněmi. Jedná se o plísně, které se živí kůží nebo srstí.

Typickým příznakem dermatofytózy jsou vypadávání srsti, lysá místa, zvýšená lupovitost a šupinatost kůže. Svědění nebývá u koček standardním projevem.

Dermatofytóza je tzv. zoonóza – to znamená, že je z kočky přenosná i na člověka. Přenosná je také na ostatní zvířata.
 

plíseň na uchu kočky

CO ZPŮSOBUJE DERMATOFYTÓZU?

Ne všechny druhy plísní mohou způsobit onemocnění. Dermatofytózu způsobují parazitické plísně. Tyto druhy se označují jako „dermatofyta“, což znamená „rostoucí na kůži“. Mají obvykle svého preferovaného hostitele, na kterém mohou růst i bez příznaků nemoci, a tito skrytí nosiči jsou potom zdrojem infekce pro další živočichy.

U koček způsobují onemocnění nejčastěji druhy Microsporum canis a Trichophyton mentagrophytes.

  • MIKROSPORÓZA

    • Mikrosporóza je dermatofytóza vyvolaná rodem Microsporum canis. Mikosporóza představuje kolem 90% všech dermatofytóz u koček. Mnoho koček může být nosičem plísně bez jakýchkoliv projevů. Literatura udává, že až 25% koček může mít na sobě tuto plíseň bez klinických příznaků. Nejčastěji se jedná o kočky z útulků nebo z horších podmínek.
  • TRICHOSPORÓZA

    • Trichofytóza nebo trichofycie je název pro plísňové onemocnění způsobené dalším rodem Trichophyton. U koček je nejčastější výskyt druhu Trichophyton mentagrophytes. Daleko častěji způsobuje onemocnění hlodavců a lišek. Může se vyskytovat také u psů, kde způsobuje typické postižení nosu. Onemocnění koček může být spojené s kontaktem s hlodavci.
 

RIZIKOVÉ A PREDISPOZIČNÍ FAKTORY

Nejrizikovější skupinou koček jsou kočky ze špatných podmínek (trpící podvýživou, začervením). Velmi významným spouštěcím faktorem nemoci je stres. Proto se nemoc daleko častěji vyskytuje v útulcích než u mazlíčků. Kočky trpící retroviry – FeLV a FIV jsou náchylnější.

lykoi
Ne každá kočka s řídkou srstí má dermatofytózu. U plemene Lykoi se jedná o plemenný znak.

Dermatofytóza je infekční, ale ne každé zvíře, které je v kontaktu s nemocným, onemocní. Kůže má několik obranných mechanismů, které jí před napadením chrání. Růstu plísní na kočičím kožichu brání kožní maz a také neustálá obnova pokožky. Staré kožní šupinky se sporami hub se odlučují do prostředí.

Dobrým predispozičním faktorem je poranění kůže. Ideální jsou drobná poranění pokožky, jaké třeba vznikají při nešetrné péči o srst. Nemoc se nejlépe šíří při použití příliš hrubého kartáče nebo kontaminovanými nůžkami / stříhacím strojkem. Pokud zvíře trpí již jinou kožní nemocí, plíseň ho napadne daleko snáze. Proto plísně často napadají zablešené kočky nebo při dravčíkovitosti.

Obecným rizikovým faktorem je chov koček ve vlhkém prostředí. Plísním vlhkost vyhovuje.

PRŮBĚH  DERMATOFYTÓZY

Inkubační doba bývá různě dlouhá (od 7 dnů až do měsíce).

Klinické příznaky dermatofytózy u kočky jsou různé. Dermatofytózu lze proto velmi snadno zaměnit za jinou nemoc.

Plíseň napadne chlupový váček, způsobí jeho zánět a nakonec vypadnutí chlupu. U lidí může mít dermatofytóza naopak velmi typický vzhled. Jde o rozšiřující se ložiska vypadaných chlupů se zarudlým lemem. Nemoc u lidí často doprovází výrazná svědivost.
 
Nejčastějším klinickým příznakem u koček bývá vypadávání srsti. První chlupy začínají vypadávat často na hlavě, nejčastěji kolem uší a víček. U některých pacientů začíná srst řídnou na packách. V extrémních případech může kočce vypadat všechna srst. V postiženém místě bývají na kůži drobné šupinky nebo lupy, které z kočky opadávají. Kůže může i změnit barvu do tmavších odstínů a vlivem zánětu také zhrubne.
Málokterá kočka je při dermatofytóze svědivá. Pokud ale dojde k sekundární bakteriální infekci, může být svědění přítomno.
 

DIAGNOSTIKA DERMATOFYTÓZY

Diagnostika dermatofytózy je poměrně přímočará. Postižená místa prohlížíme pod UV zářením Woodovy lampy. Některé druhy plísní typicky “svítí” v UV světlu.

woodova lampa a microsporum canis
Chlupy postižené plísní v UV světle typicky “září”

Dalším krokem v diagnostice bývá trichoskopie – prohlížení chlupů pod mikroskopem. V mikroskopu bývá vidět typické postižení chlupu (rozvolněná struktura) a někdy také přímo spory plísní. Definitivně lze diagnózu potvrdit kultivací. Kultivace se provádí na speciální půdě – tzv. DTM agar. Půda je napuštěná kombinací tří antibiotik, která brání růstu bakterií. V případě pozitivního výsledku změní půda barvu z oranžové na jasně červenou. Povrch půdy bývá pokryt kolonií plísní (podobně jako na plesnivém pečivu). DTM test se po odebrání vzorku vloží do inkubátoru, kde se ponechá 10 dnů při teplotě 35-37°C. Tento test provádíme přímo v naší laboratoři v inkubátoru Cultura M od finské firmy Orion. Většina pozitivních testů změní barvu již pátý nebo šestý den. DTM test využíváme také na kontrolu účinnosti terapie.

DTM agar
Pozitivní DTM test

Další možností diagnostiky je kultivace ve speciální laboratoři, nově také PCR metody (využíváme je pouze při nejasném výsledku předchozích vyšetření).

Nevýhodou je, že u koček nejsou změny na kůži a srsti nikdy stejné, jako je tomu u lidí.

LÉČBA KOČIČÍ DERMATOFYTÓZY

Existuje několik možností léčby. V zásadě se dají rozdělit na léčbu lokální, celkovou a terapeutickou vakcinaci.

Drtivá většina autorů doporučuje ostříhání srsti pacienta. Neříkám, že to je k ničemu… Nicméně dovedete si představit, jak byste ostříhali Vaši kočku dohola? Já tedy moc ne.

TERAPEUTICKÁ VAKCINACE

Nejdříve se podíváme na vakcinaci. Zní to strašně jednoduše – kočce píchneme vakcínu, za dva týdny znova a problém bude vyřešen. Bohužel, ono to takto jednoduše nefunguje… V minulosti jsem tuto metodu právě pro její jednoduchost hojně využíval. Dnes bych ji ale nepoužil ani nikomu nedoporučil. Proč?

On vlastně nikdo pořádně neví, jak terapeutická vakcína vlastně funguje. A rozhodně nefunguje u všech pacientů. Pacient, který není lepší ani po třetí aplikaci vakcíny, nebude lepší ani po deseti aplikacích…

Velkým negativem vakcíny je možnost vzniku bezpříznakového nosičství u očkovaných zvířat. Problémem je zejména pokud máte chovatelskou stanici anebo kočičí útulek.

Tudíž terapeutická vakcína rozhodně není cestou k vyléčení. 

LOKÁLNÍ TERAPIE DERMATOFYTÓZY

Lokální terapie spočívá v koupání v protiplísňových šamponech nebo síře, či v použití antimykotických mastí na lysinky.

Ti z Vás, kteří někdy zkoušeli koupat kočku, si již jistě klepete na hlavu. Ne, tohle fakt nepůjde… Nemá cenu se o to ani pokoušet.

Masti lze použít jedině na místech, kde se kočka nedokáže olízat – tj.ušní boltce, hlava. Masti mohou urychlit proces léčby, ale samy o sobě nemoc nevyléčí.

SAMOVYLÉČENÍ

Pacienti jsou schopni se někdy vypořádat s plísní sami. Zejména pokud se jedná o podvyživená koťata plné blech a škrkavek. Má to ale jeden háček. Kočky se nevyléčí samy ani za den ani za týden. Kočky, u kterých se dermatofytóza projevuje svěděním, se mohou při ponechání bez léčby dramaticky zhoršit. A hlavně dermatofytóza je přenosná na člověka, takže po celou dobu “samoléčení” Vás může kočka nakazit. Samovyléčení je jednoznačně nejlevnější z nabízených variant, ale nedoporučuji se vybrat touto cestou.

CELKOVÁ LÉČBA

Ti, kteří tipovali, že nejlepší bude léčba celková, si mohou pogratulovat, protože mají pravdu.

Celková léčba znamená podávání systémového antimykotika až do vyléčení. Systémových antimykotik je na trhu více, ale pro kočky je dostupné pouze jedno – itrakonazol ve specialitě Itrafungol.

itrafungol

Itrafungol je sirup, který se kočkám podává do pusy nebo do jídla jednou denně s týdenními přestávkami po dobu 5 týdnů. Efekt itrafungolu je velmi rychlý. Lysiny většinou již po týdnu znova zarůstají, svědění ustává. Nicméně důležité je opravdu vydržet oněch 5 týdnů (vím, že to je otrava pro kočku i pro toho, kdo jí lék podává). Po 5 týdnech uděláme celkovou kontrolu a kontrolní DTM test. Pokud vyjde test pozitivně, budeme v terapii pokračovat až do chvíle, kdy bude negativní. Pokud je terapii potřeba prodloužit, je dobré kočičce zkontrolovat pro jistotu jaterní testy. Itrafungol představuje jistou zátěž pro játra, a proto je dobré je zkontrolovat. Pokud jsou jaterní enzymy zvýšené, kočce přidáme ochrannou léčbu jater – například ostropestřec mariánský – nejlepší pro kočky je ve formě Epato pasty nebo Legaphyton tabletky.

Po léčbě itrafungolem jsou kočky prosté plísní a nemoc se již nevrací (jedině, že by se kočka opět nakazila od jiné kočky)

DOPLŇKOVÁ TERAPIE

Proces léčby může urychlit doplňková terapie.

Kočky, které jsou ve stresu, je potřeba nejdříve zbavit stresu. Stres, zejména ten chronický, snižuje obranyschopnost, proto chceme, aby byly kočičky předně v psychické pohodě. Osobně preferuji kozlíkové kapky, výborné jsou také feromony v podobě difuzeru nebo obojku.

Kočky, jejichž celkový stav není optimální, se pokusíme dostat opět do kondice. Podvyživená koťata nakrmíme kvalitním jídlem s vysokým obsahem bílkovin a tuku. Začervené a zablešené kočky musíme bezpodmínečně zbavit parazitů.

Hojení kůže urychlují některé vitamíny nebo esenciální mastné kyseliny. Osobně mám nejlepší zkušenost s pipetami Allerderm. Výborná je také Biotin Sýrová pasta s vitaminem E. Dají se použít také preparáty jako je Felvit H nebo Giom na srst s biotinem. Můžete kočce koupit také speciální granule, v nichž jsou vitamíny přidány – osobně doporučuji N&D Quinoa Skin and Coat s křepelkou nebo s rybičkou.

DEZINFEKCE PROSTŘEDÍ

Pokud máte kočku s dermatofytózou, musíte počítat s tím, že všude kde se kočka pohybuje, máte hromadu spor plísní. Proto je dobré “přeléčit” také prostředí. Nejen kvůli kočkám, ale zejména kvůli Vám. (Jak jsme si na začátku říkali, dermatofytóza je přenosná i na člověka, zejména na děti.)

Spory plísní jsou velmi odolné. V suchém prostředí přežívají na chlupu až 18 měsíců. Spory jsou také odolné vůči dezinfekci.

K dezinfekci prostředí je možno použít roztoku kyseliny peroctové (Persteril), monopersulfát draselný (Virkon) nebo chlornan sodný v 0,5 % roztoku (Savo original). Kdysi byly na trhu dýmovnice Clinafarm, které byly výborné na sanaci prostředí. Bohužel v současnosti nemají v Česku registraci. Dají se však pořídit v sousedním Polsku.

Lepší je fyzikální dezinfekce.

Oheň ničí všechno, spolehlivě ničí taky spory plísní. Všechny starší pelíšky, škrabadla, obojky nebo kartáče je opravdu nejlepší spálit. Cennější věci je možno ošetřit parním čističem. Pravidelné vysávání a vytírání významně snižuje množství chlupů v prostředí.

ZÁVĚR

Po letech zkušeností s dermatofytózou zejména v útulcích, depozitech nebo chovatelských stanicích, jsem dospěl k závěru, že jedinou opravdu účinnou terapií je celková terapie Itrafungolem. Důležité je terapii ukončit až ve chvíli, kdy je kočka opravdu negativní.

AUTOR:

veterinář
MVDr. Samuel Evinic



PŘEČTĚTE SI NAŠE ČLÁNKY O KOČKÁCH:



Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Celkem hlasů 70

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?



MVDr. Samuel Evinic je vedoucím lékařem veterinární kliniky. Má na starosti celý provoz kliniky. Profesně se věnuje především dermatologii, medicíně koček, králíků a morčat, stomatologii a chirurgii měkkých tkání. Více informací o veterináři



Comments (14)

  1. Jana Vašáková

    Dobrý den,prosím o informaci…pokud kočičku přeléčíme Itrafungolem…nebude potom stále nakažlivá pro ostatní? Píšete,že spory přežijí až 18mesicu…žijí tedy dál v srsti léčené kočky, nebo je zahubí léčba? Děkuji za odpověď Jana Vašáková

  2. Samuel Evinic

    Léčba je zničí, ale je potřeba taky zlikvidovat spóry v prostředí.

  3. Viktorie H.

    Dobrý den,

    kočičku jsme někdy cca v listopadu přeléčili šampónem Malaseb, jelikož ji ze vzorku srsti vzešla plíseň. Teď se ale zdá, že jsou ”lupy” zpět. Doma jsme vše několikrát vydesinfikovali. Ani předtím však neměla projevy vypadávání srsti anebo že by se více drbala. Pouze při vyčesávání na hřebenu zůstávají v srsti bílé tečky.

  4. Samuel Evinic

    Dobrý den, podle popisu je zde velký předpoklad , že šlo pouze o falešně pozitivní test.

  5. Viktorie H.

    Děkuji Vám za zprávu. Myslíte si tedy, že není opět důvod k obavám? Případně zda by bylo vhodné ji opět Malasebem umýt?

  6. Samuel Evinic

    Vhodnější by bylo kočku vyšetřit a stanovit správnou diagnózu. Teprve pak provádět léčbu.

  7. Helena

    Dobrý den, u jedné z našich koček se objevila plíseň (vyrostla v miske u vet). Je potřebné přeléčit všechny kočky v domácnosti? Na jak dlouhou léčbu vyjde jedna flaštička Itrafundolu? Všechny ostatní kočky jsou bezpríznakové. Bez príznaku je i ta o které píšu, ale vyholili se jí uši, tak jsme nechali udělat stěry (pozitivní 🙁

  8. Samuel Evinic

    Dobrý den, jestli nejde pouze o falešně pozitivní test, tak je nejlepší přeléčit celý chov, jinak se dermatofytů nikdy nezbavíte.

  9. Andrea Skřešovská

    Dobrý den potřebuji poradit, začalo tím že starší kočka kousala mladší že ji vykousal srst do kůže, ty díry co jí vykousal se nechcou hojit, tím jsem si myslela že to je jen kousanec, ale objevilo se to i u toho staršího kocoura, jako strabanec který se zvětšoval, nevím si stim rady máte nějaký email kde bych poslala foto, Děkuji

  10. Samuel Evinic

    Pokud chcete opravdu poradit, tak jedinou možností je se kočkou objednat na vyšetření.

  11. Ilona Kašpárková

    Dobrý den, máme doma kočku, 13 let. Je pokojová a chodí maximálně na balkon. Začala si vyškrabávat srst pod krkem. Tento problém měla již před zhruba dvanácti lety, ale časem to odeznělo. Po vyšetření u veterináře jsme byli uklidnění že se nejedná o plíseň, ani parazity. Poté byl klid, až teď se to opět projevilo. Pod krkem má velký kus holé srsti, místy až do krve. Už si s tím nevíme rady. Děkuji za jakoukoli pomoc.

  12. Samuel Evinic

    Dobrý den, objednejte s kočičkou k dermatologovi.

  13. Olivová

    Dobrý den, cca 5 měsíců jsme léčili kočku z dermatofytózy – Microsporum canis. (Použit: ecosin, biopirox, suronal, vakcína, veterinář doporučil pro jistotu i hypoalergenickou dietu). Vypadalo to, že kočka se vyléčila, ale momentálně se zdá, že se nemoc zase vrací. Myslíte, že dieta má nějaký smysl? Kočce moc nechutná a je hubená. Nebylo by dobré jí naopak pomoci kvalitní stravou? Ptala jsem se veterináře i na Itrafungol, ale nemá s ním zkušenost. Můžete mi nějak poradit (bohužel jsem až z jižní Moravy, takže se nemohu objednat)?

  14. Samuel Evinic

    Dobrý den, dieta ani nic z výše uvedených léků microsporosu nevyléčí. Na Moravě určitě najdete nějakého dermatologa.


Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *