Služba

Chemická kastrace

Slyšeli jste už o nechirurgické – chemické kastraci?

Má váš pes zdravotní problém řešitelný kastrací, ale z různých důvodů ho nechcete nebo nemůžete operovat? Máte smečku chovných samic a samců (ať už psů nebo koček) a chtěli by ste zabránit nežádoucímu krytí bez trvalého zásahu?

Zvažujete kastraci, ale nejste si jistí, jak se změní povaha psa? Pak vás určite bude zajímat metoda nechirurgické kastrace samců pomocí podkožního implantátu Suprelorin.

Co to vlastně Suprelorin je a jak se aplikuje?

Jak už bylo řečeno, jedná se o implantát, který se zavádí sterilní jehlou do podkoží, podobně jako třeba mikročip. Na jeho aplikaci není potřeba zvíře uspávat. V podkoží se pak do organismu uvolňuje účinná látka deslorelin.

Deslorelin pak tlumí uvolňování hormonů FSH (folikuly stimulující hormon) a LH (luteinizační hormon), které mají vliv na pohlavní systém, a utlumuje tak produkci testosteronu, pohlavní aktivitu i plodnost. Implantát se sám vstřebá za různě dlouhou dobu, nebo ho lze jednoduše chirurgicky odstranit.

Pro jaká zvířata je Chemická kastrace určena?

Chemická kastrace se dá použít jak pro samce, tak i samice psů, koček a fretek. Používáme ho u pohlavně dospělých zvířat.

Jak rychle začne chemická kastrace fungovat?

U psů – samců i kocourů začíná preparát účinkovat přibližně za 6 až 8 týdnů po aplikaci. V této době ještě hrozí nežádoucí oplození, takže je nutné na zvířata dohlížet.

Někdy, zejména u kocourů, může být v prvním měsíci pohlavní aktivita dočasně ještě zvýšená.

Jak poznáme, že to už funguje?

Do dvou měsíců od zavedení implantátu se viditelně zmenší varlata. Spolu s tím poklesne koncentrace testosteronu a zastaví se tvorba spermií.

Jak dlouho bude implantát fungovat?

U psů chemická kastrace  účinkuje přibližně 6 měsíců, někdy i déle, u kocourů to závisí od velikosti zvířete a může to být od 6 až do 24 měsíců. Při odeznívaní efektu implantátu se varlata opět začínají zvětšovat. Je pak možné aplikaci implantátu opakovat, a to i dlouhodobě.

Za jak dlouho po ukončení účinku bude samec zase plodný?

Po úplném vstřebání nebo odstranění implantátu se plodnost zcela obnoví do dvou měsíců.

Jaké jsou indikace k použití chemická kastrace u samců?

Nejčastější důvod k použití chemické kastrace je odstranění nežádoucího sexuálního chování, ať už se jedná o značkování, nežádoucí krytí nebo o agresivitu.

Je však potřeba upozornit, že ne všechny poruchy chování u samců jsou kastrací, ať už chirurgickou nebo chemickou, řešitelné. Kastrací se obvykle upraví zhruba 60% případů, ostatní musí zvážit jinou formu nápravy.

Zdravotní důvody jsou také velice časté. Patří sem například benigní hyperplazie prostaty nebo i perianální nádorky.

Chemickou kastraci můžeme zvolit, pokud pacient nemůže být bezpečně uveden do anestezie, například z důvodu nemoci srdce, nebo pokud majitel chirurgickou kastraci nechce.

Další skupinou zvířat jsou samci, u kterých je žádoucí pouze dočasná neplodnost, jako jsou chovní samci ve skupině se samicemi.

V neposlední řadě je to možnost, jak si vyzkoušet kastraci „na nečisto“ – majitel díky Suprelorinu uvidí, jak se zvířeti změní povaha dřív, než ho dá definitivně vykastrovat.

Jak se dá použít Suprelorin u samic?

Hlavní použití Suprelorinu u fen je k vyvolání říje. Hárání nastoupí obvykle kolem týdne po aplikaci.

Pokud je fena v téhle říji připouštěná, je nutné implantát odstranit. Pokud ne, preparát zastaví hárání na různě dlouhou dobu.

Toho lze využít například při plánovaní cestování nebo závodů s fenou. Další možností je léčba inkontinence u fen, i když výsledky nejsou ještě vždy spolehlivé.

U koček má podobný efekt, vyvolá říji, po jejíž ukončení se kočka nebude mrouskat a bude neplodná až do vstřebání preparátu. U fretek slouží Suprelorin rovněž zastavení pohlavní aktivity, ale taky k léčbě hyperadrenokorticizmu.

Zastavení říje u fretek je důležité, protože fretky mají provokovanou ovulaci, a když k ovulaci nedojde, samice se opakovaně říjí, což je pro organismus vyčerpávající až nebezpečné.

Má chemická kastrace nežádoucí účinky?

Jak už bylo řečeno, může se dočasně po aplikaci zvýšit sexuální aktivita samců, tzv. „flare up“ efekt. S tím je potřeba počítat a zamezit nežádoucímu nakrytí.

Jiné účinky jsou obdobné jako u klasické kastrace, může tak dojít například ke změně kvality srsti, přibývání na váze nebo ke změnám povahy (které jsou ale obvykle žádoucí).

Říje u fen vyvolaná Suprelorinem může být spojena se zvýšeným krvácením. Aplikace hormonálních preparátů u fen může být taky rizikovým faktorem pro vznik zánětů dělohy nebo cystických změn vaječníků.

 

  • Prevence před nevyžádaným krytím bez trvalého zásahu.
  • Destorelin tlumí uvolňování hormonů.
  • Odstraní nežádoucí sexuální chování u samce.