Rady našich veterinářů

jak čistit kočce zuby

Jak čistit kočce zuby

4.6
(26)

Zvířata se zdravými zuby žijí prokazatelně o několik let déle a jsou spokojenější. Ultrazvukové čištění zubů na klinice je zbaví mineralizovaného zubního kamene, ale bez pravidelného každodenního mechanického čištění zubů dojde k jeho novému vytvoření zhruba do půl roku. Žádný preparát přidávaný do jídla nikdy nenahradí správnou mechanickou očistu zubů u jedinců, u kterých je tendence k tvorbě zubního kamene.

kočka zuby

Sepsaly jsme pro Vás návod v deseti bodech, jak navyknout kočku na pravidelné čištění zubů:

JAK ČISTIT KOČCE ZUBY?

CHCE TO TRÉNINK

 • Naučit kočku tolerovat čištění zubů vyžaduje trénink, ale rozhodně to není nemožné. Nejvhodnější je každodenní čištění, které umožňuje zavedení rutiny do celého procesu jak pro zvíře, tak pro majitele.

KLIDNÉ MÍSTO

 • Zvolte klidné místo a mějte dostatek času a klidu zejména v začátcích tréninku.

ZAČÍT OD KOŤÁTEK

 • Nejjednodušší je učit čištění zubů již od koťátka – to je trénink zpravidla nejrychlejší. U starší kočičky proces učení může zabrat delší dobu.
 • otevřená kočičí tlama

PŘÍJMENÁ POLOHA

 • Zvolte pro kočku nejpříjemnější polohu, může být například na klíně majitele.

NEJDŘÍV JENOM PRSTY

 • Začněte kočku nejdříve zvykat, že se dotýkáte tlamky, poté možno začít zajíždět zprvu jen prstem pod pysky a masírovat dásně a seznamovat se se samotným rozmístěním zubů. Zejména kam až zasahují – dozadu do tlamy, kde jsou umístěny velké stoličky, které taky potřebují péči. Je doporučitelné postupovat po malých krůčcích, sledovat řeč těla kočky a ideálně průběžně odměňovat.
 • kočičí lebka

NÁCVIK S PASTOU

 • Ve chvíli, kdy si kočka nechá bez problémů prstem projet kompletně všechny zuby, můžeme ji začít seznamovat s pastou. Je potřeba pořídit speciální zvířecí pastu, která je ochucená, tudíž chuťově zajímavá pro zvíře a hlavně je jedlá. Pokud kočka pastu toleruje, zase jen pomocí prstu a nyní trochu pasty přejíždíme kočce po zubech z vnější strany – zajímá nás vše, co naléhá na pysky, není potřeba zcela otevírat tlamu a čistit zevnitř, ze strany od jazyka.

ZUBNÍ KARTÁČEK A DRŽENÍ HLAVY

 • Další návyk, který je potřeba naučit, je tolerance zubního kartáčku a držení hlavy. Hlavu držíme pomocí palce a ukazováčku z obou stran horní čelisti. Tento úchop je vhodné taky natrénovat pomocí odměny. Uchopíme a odměníme. Tím postupně vytvoříme návyk, že držení hlavy je v pořádku a kočka jej bude tolerovat. Případně zajímá-li se chovatel o výcvik pomocí clickru, lze to učit i s clickrem. Když kočka toleruje úchop a prosahávání tlamky prstem s pastou, tak můžeme přidat kartáček. Je vhodné použít co nejměkčí dětský kartáček. Přiložíme ho rovnoběžně s dásněmi a začneme předozadním pohybem čistit. Je vhodné začínat odzadu dopředu. Učení je vhodné dělat rozfázovaně. První den například začneme jen jedním zubem a sledujeme, jak se kočka chová. Pokud projevuje známky diskomfortu, vrátíme se o krok zpět a upevňujeme předchozí nácviky a po čase znovu vyzkoušíme kartáček, nyní třeba jen přiložit a potom kočku odměníme. Postupně se dopracujeme až k vyčištění všech zubů. Pro vyčištění i spodních zubů je potřeba mírně rozevřít čelisti. Toho lze dosáhnout jemným záklonem hlavy, zatímco ji držíme nacvičeným úchopem za horní čelist.

INSTRUKTÁŽNÍ VIDEO

 

CHCE TO ČAS A TRPĚLIVOST

 • Nácvik může zabrat několik dnů až týdnů, záleží na individualitě zvířete. Nejdůležitější je nácvik rozdělit do více navazujících kroků, a když se posuneme příliš rychle, je potřeba se zase vrátit o několik krůčků zpět a upevnit základ. Nesmí dojít k frustraci kočky ani majitele.
 • Obecně je potřeba čistit zuby jen z vnější strany, uvnitř tlamky na straně zubů přivrácené k jazyku se zubní kámen usazuje minimálně.

A NEZAPOMEŇTE

 • Po skončení je vhodné si řádně umýt ruce i zubní kartáček, v dutině ústní se vyskytují bakterie.PŘEČTĚTE SI NAŠE ČLÁNKY O KOČKÁCH:Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Celkem hlasů 26

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?MVDr. Samuel Evinic je vedoucím lékařem veterinární kliniky. Má na starosti celý provoz kliniky. Profesně se věnuje především dermatologii, medicíně koček, králíků a morčat, stomatologii a chirurgii měkkých tkání. Více informací o veterináři