Služba

Dentální hygiena pro zvířata

 Proč mému zvířeti zapáchá z tlamy?

 • Po každém jídle se na zubech usazuje plak. Je tomu stejně tak u lidí jako u psů. Pes ani kočka si na rozdíl od člověka pravidelně nečistí zuby. Plak se proto usazuje více a nakonec dojde k jeho mineralizaci v zubní kámen. Usazený zubní kámen postupně dráždí dásně, ty ustupují a obnažují se krčky zubů. Oddalováním dásní od zubů vzniká paradontóza s možností ztráty zubů. Bakterie obsažené v zubním plaku svojí činností vytvářejí zánět dásní a také nepříjemný zápach z dutiny ústní.

Proč odstranit zubní kámen?

 • Zubní plak a kámen způsobuje nejen nepříjemný zápach z tlamy. Platí pravidlo, že čím víc plaku, tím větší zápach tlamy. Zanedbaná péče o psí zuby může vést až k paradontóze a ztrátě zubů. Vzhledem k tomu, jak jsou bakterie obsažené v zubním plaku blízko cévám v dásních, je pro ně přestup do krve mnohem snazší. Odtud se už mohou šířit do celého organismu. Ohroženo je tak například i srdce a ledviny. Psovi, který má již zubní kámen vytvořený, můžeme pomoci pouze jeho odstraněním pomocí zubního ultrazvuku.

Objednejte se k vašemu veterináři

Podívejte se na náš rozpis služeb nebo si vytvořte rezervaci k vašemu oblíbenému veterináři.

Rezervovat termín

Jak připravit psa

 • Doporučujeme 12 hodinovou hladovku, u psů nad 30 kg 16 hodin, u miniaturních plemen stačí 8 hodin. Hodinu před zákrokem odebereme i tekutiny. Dodržení hladovky je důležité pro prevenci zvracení při anestezii.

Jak dlouho odstranění zubního kamene trvá?

 • Předoperační vyšetření a zavedení kanyly trvá zhruba 20 minut. Uspávání a příprava pejska na zákrok zabere 10 minut. Samotné odstranění zubního kamene a následné přeleštění skloviny trvá zhruba 40 – 60 minut. Většina pacientů se probouzí zhruba po 30 – 60 minutách. Po 60 -90  minutách je pejsek zcela  probuzen a je předán majiteli do domácí péče.

Jak celý zákrok probíhá?

Veterinární lékař nejdřív uvede psa do anestézie, následně zajistí dýchací cesty pomocí intubace a napojí psa na monitor životních funkcí Následuje zhodnocení stavu dutiny ústní, někdy je nutné zhotovit RTG snímky čelisti k posouzení stavu zubních kořenů. Zuby, které jsou těžce postižené zánětem parodontu, musíme vytrhnout. Zastavíme krvácení z extrakční rány a ránu podle stavu sešijeme rychle vstřebatelným šicím materiálem nebo ponecháme k hojení volně.

Pomocí zubního ultrazvuku je zubní kámen na povrchu zubu „rozbit“ a odstraněn. Zubní kámen se odstraňuje nejen z viditelných části zubu, ale především z prostor zasahujících pod dásně. Po odstranění zubního kamene následuje leštění skloviny s pomocí mikromotoru a  speciální leštící pasty. Vyleštěním skloviny dojde k vyhlazení rýh, které zůstávají na sklovině při odstraňování zubního kamene zubním ultrazvukem. Pokud se sklovina nevyleští, v rýhách na sklovině zubu se snadněji usazuje opět zubní plak.

​Domácí péče po odstranění zubního kamene

 • Majitel by měl pejska zhruba týden po zákroku krmit měkkou stravou – konzervou, vyřeným masem nebo alespoň navlhčenými granulemi. Někteří pacienti se silnějším zánětem dásní vyžadují podávání antibiotik případně i léků proti bolesti. Léky proti bolesti a antibiotika podává majitel doma v tabletkách nebo sirupu dle předpisu veterinárního lékaře. Kontrolu dutiny ústní provádíme před dobráním antibiotik zhruba 7 dní po zákroku.

Komplikace

 • U některých pacientů může pár dní po zákroku přetrvávat bolestivost tlamy, která postupně vymizí. Nechutenství se může vyskytnout 24 hodin po anestezii. Pár hodin po zákroku se může vyskytnou drobné krvácení dásní.

Jak pečovat o zuby psa po odstranění kamene?

Pokud nebudete pravidelně psovi čistit zuby, zubní kámen vytvoří znovu. Ideální je čistit zuby pravidelně jednou denně po večerním krmení. K čištění zubů používáme ideálně kvalitní dětský kartáček. Při navykání na čištění lze zprvu nanést pastu prstem, potom masírovat  i gázou a pokud toto pes toleruje, přejít ke kartáčku. Zubní pastu používáme výhradně psí. Doporučujeme použití enzymatických zubních past.

U některých zvířat se osvědčilo pravidelné podávání mořské řasy do krmení. Řasa enzymaticky odbourává plak a snižuje zápach z tlamy. Lze taky používat ústní vodu pro psy. Problém ale bývá se její chutností. Většina pamlsků na odstranění zubního plaku je zcela neúčinná! Účinný pamlsek by měl vydržet 20 minut než ho pes rozkouše. Kousání pamlsků může mít efekt jen při plné dentici, bez vad skusu.

 

Ceník odstranění zubního kamene

Dentální hygiena kočka 1600 Kč
Dentální hygiena pes do 5kg 1600 Kč
Dentální hygiena pes 5 – 10kg 1800 Kč
Dentální hygiena pes 10- 20kg 2000 Kč
Dentální hygiena pes 20 – 40kg 2500 Kč
Dentální hygiena pes nad 40kg 3000 Kč
Pooperační kontrola 300 – 400 Kč
Léky proti bolesti a antibiotika na doma 500 – 600 Kč

Možné příplatky

RTG
500 Kč
Inhalační anestézie
500 Kč
Předoperační vyšetření krve
800 Kč
Aplikace mikročipu
500 Kč
Extrakce zubu nekomplikovaná
100 Kč
Komplikovaná extrakce zubu s použitím mikromotoru
1000 Kč
Multiextrakce (víc jak 10 zubů)
2000 Kč
Infuzní terapie
200 Kč
Hospitalizace
500 Kč
Orozyme enzymatická zubní pasta
220 Kč
Petosan zubní pasta 70g 115 Kč
Stomodine LP 50ml gel 290 Kč
Stomodine 30g gel na zuby a dásně akut. 285 Kč
Canvit Natural Line Kelp 180g mořská řasa
200 Kč
Calibra Joy Dog Denta Pure 5 kostiček 90g
50 Kč
Calibra Joy Dog Denta Pure 10 kostiček 90g
50 Kč
 • Psi a kočky si nemají šanci čistit zuby.
 • Trpí také paradontózou, která mimo jiné způsobuje zápach.
 • Odstranění zubního kamene trvá 20 minut.
 • Je potřeba psovi čistit zuby.

Ukázky zákroků

Den Otevírací doba
Pondělí 09:00 – 21:00
Úterý 09:00 – 21:00
Středa 09:00 – 21:00
Čtvrtek 09:00 – 21:00
Pátek 09:00 – 21:00
Sobota 09:00 – 19:00
Neděle 09:00 – 19:00

Proč si vybrat naše služby?

 • Klademe důraz na osobní přístup, komunikaci a vysvětlení postupu při terapii.
 • Naše klinika je nadstandardně přístrojově vybavena, což nám umožňuje rychlé stanovení diagnózy.
 • Díky transparentnímu ceníku služeb víte vždy kolik Vás budou naše služby stát.
 • Zdarma Vám připravíme detailní léčebný a cenový plán.
 • Pacienty uspáváme nejmodernějším inhalačním přístrojem s precizním monitoringem životních funkcí.
Rezervovat termín