Rady našich veterinářů

Emily – dvojitá operace.

5
(2)

Na našem pracovišti již delší dobu provádíme chirurgické zákroky na pohybovém aparátu, abychom pomohli vašim zvířecím společníkům. Jednou z nejčastějších příčin kulhání u psů – a tedy bolestivosti – je ruptura předního zkříženého vazu v kolenním kloubu. Člověk by si mohl myslet, že když je to časté onemocnění, bude se sním umět vypořádat téměř kdokoliv.

Fenka Emily den po zákroku na Metropolevet.
Fenka Emily den po zákroku na Metropolevet.

Veterinární ortopedie je však velmi dynamicky se rozvíjející vědní obor a držet krok s aktuálními poznatky není snadné. Znamená to investice času a peněz nejen do vzdělávání, ale také do nových nástrojů a implantátů.

Fenka Emily, pěti letá fenka amerického pitbulteriéra, podstoupila již jednu operaci kolene. Konkrétně extrakapsulární stabilizaci kolene pomocí syntetického materiálu. Neboli náhradu vazu. Po několika měsících byl však problém zpět.  Fenka váží necelých 30kg. Současné poznatky nedoporučují provádění náhrady vazu u psů o hmotnosti nad 15kilogramů. U středních a větších plemen se jednoznačně doporučuje biomechanická stabilizace kolenního kloubu. Navíc je trendem poslední doby náhradu vazu zcela opustit a používat metody biomechanické stabilizace u všech velikostí psů. I u těch nejmenších. Nabízí se tedy otázka, zda byl zákrok správně indikován.

MVDr. Martin Daníček na chirurgickém sále s asistentem.
MVDr. Martin Daníček na chirurgickém sále s asistentem.

Emily musela být operována podruhé. Během zákroku byl odstraněn uvolněný materiál z první operace a následně byl kloub biomechanicky stabilizován pomocí operace TTA.

Odstraněný materiál náhrady vazu s kovovou sponou.
Odstraněný materiál náhrady vazu s kovovou sponou.

Bylo dosaženo potřebného advancementu, jak znázorňuje postoperační měření.

Postoperační měření výsledku dosaženého advancementu. Zde ideální stav. Stejné měření probíhá před zákrokem k určení vhodné velikosti implantátů.
Postoperační měření výsledku dosaženého advancementu. Zde ideální stav. Stejné měření probíhá před zákrokem k určení vhodné velikosti implantátů.
Odstraňování vlákna - je vidět kovová spona.
Odstraňování vlákna – je vidět kovová spona.
Snímek pořízený při první návštěvě u nás. Světlý obdéníček je kovová spona syntetického materiálu náhrady vazu. Patrný je otok kloubu a rozvoj osteoartrózy.
Snímek pořízený při první návštěvě u nás. Světlý obdéníček je kovová spona syntetického materiálu náhrady vazu. Patrný je otok kloubu a rozvoj osteoartrózy.
Operační pole po aplikaci titanových implantátů. Klece, dlahy a šroubů. Teď už zbývá jen uzavřít operační ránu.
Operační pole po aplikaci titanových implantátů. Klece, dlahy a šroubů. Teď už zbývá jen uzavřít operační ránu.
Zde je jasně patrné, že vlákno náhrady vazu je zcela uvolněno.
Zde je jasně patrné, že vlákno náhrady vazu je zcela uvolněno.
Stav po operaci TTA na Metropolevet.
Stav po operaci TTA na Metropolevet.

Emily se zotavila bez dalších obtíží. Nyní už jsme odstranili stehy a tak nemusí nosit límec. Emily bude muset však chodit na vodítku a kontrolní RTG zhotovíme za 6 týdnů po zákroku. Již nyní je však patrné, že jí koleno bolí méně, než před zákrokem.

A to je přesně to, co mě na podobných případech velmi těší. Vidět, jaký efekt naše snažení má. Dobrý pocit, z dobře odvedené práce.

Hojení po operaci kolene metodou TTA

Za 6 týdnů po zákroku je štěrbina zcela vyplněna nově vytvořenou kostní tkání a pacient se tedy může pohybovat bez omezení:

Přejeme Emily mnoho zdaru.

MVDr. Martin Daníček a tým Metropolevet.

Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 5 / 5. Celkem hlasů 2

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?MVDr. Martin Daníček je vedoucím chirurgem kliniky. Věnuje se ortopedii, chirurgii tvrdých i měkkých tkání a stomatologii. Více informací o veterinářiNapsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *